Na czym polega leasing i czy warto z niego skorzystać?

Leasing samochodowy staje się obiektem zainteresowań coraz większej liczby przedsiębiorców. To wygodne rozwiązanie, z którego mogą korzystać nawet małe firmy. Uważa się, że leasing to inaczej kredyt na samochód, jest to jednak błędne przekonanie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na czym polega leasing samochodu i jakie korzyści się z nim wiążą.

Co to jest leasing i na czym polega?

Umowa leasingowa polega na tym, iż firma udostępnia klientowi pojazd za określoną miesięczną stawkę. Nie jest on właścicielem samochodu, ale najczęściej po zakończeniu umowy może go wykupić na bardzo korzystnych warunkach. Najczęściej jest to 1-3% wartości ceny auta. Wielu przedsiębiorców decyduje się też wtedy na wzięcie w leasing w tej samej firmie kolejnego, nowego samochodu po dużo niższej cenie niż w standardowej ofercie. Można także pojazd wykupić i sprzedać, a następnie wziąć kolejny leasing. Możliwości jest wiele, wszystko bowiem zależy od tego, co jest najbardziej opłacalne dla konkretnego przedsiębiorcy. Są dostępne także leasingi dla osób prywatnych (nieposiadających firm), jednak te nie mają tak wielu zalet, jak umowy dla przedsiębiorstw. Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu:

  • kapitałowy (finansowy) – klient staje się właścicielem przy ostatniej płacie, VAT płatny przy podpisywaniu umowy
  • bieżący (operacyjny) – istnieje opłata za wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy,

Na czym polega leasing dla przedsiębiorcy i jakie są jego korzyści?

Choć istnieje leasing dla osób prywatnych, to właśnie ten przeznaczony dla firm jest tym popularniejszym. Głównym powodem jest mnóstwo korzyści, jakie płyną właśnie z tego rozwiązania. Na czym więc polega leasing dla przedsiębiorcy? Oto podstawowe zalety leasingu dla właściciela firmy.

1.      Mniejsze koszty działalności

Właściciel firmy może wliczać w koszty kwotę raty leasingowej, a także paliwa. Jeśli jest VAT-owcem, to może także w ten sposób odliczać jego część. To, jak dużo pieniędzy można odliczyć, jest uzależnione od przepisów podatkowych. Więcej zyska na tym przedsiębiorca, który korzysta z pojazdu wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością, inaczej to wygląda w przypadku używania samochodu także prywatnie. Biorąc pod uwagę liczne odliczenia i ulgi podatkowe, często okazuje się, iż leasing jest najbardziej korzystną opcją dla firmy.

2.      Funkcja reprezentatywna

Samochód jest niezwykle istotny w przypadku wielu rodzajów działalności. Dla handlowca, prezesa spółki czy konsultanta będzie on pełnił rolę wizerunkową. Spotkania z klientami i różnorodne wyjazdy biznesowe wymagają sprawienia odpowiedniego wrażenia na potencjalnym partnerze biznesowym.

3.      Tańszy start i rozwój firmy

Dla przedsiębiorstw transportowych, taksówkarskich, rolniczych (i wielu innych) pojazd będzie niezbędny do wykonywania pracy. Leasing nierzadko pozwala założyć firmę lub szybko ją rozwinąć, można go wykorzystać do zdobycia pojazdów różnych rodzajów, w tym także maszyn rolniczych. Osoba zakładająca biznes nie zawsze ma odpowiednie fundusze, by od razu kupić potrzebny samochód. Nawet, jeśli je posiada, to niekiedy o wiele korzystniejsze będzie przeznaczenie je na bieżące wydatki oraz inwestycje. Leasing umożliwia rozpoczęcie działalności bez konieczności dużych nakładów finansowych. Jest on także niezwykle korzystny dla biznesów, które chcą się rozwijać. Wzięcie w leasing kolejnego pojazdu i zatrudnienie pracownika to kolejny krok do większych zarobków.

4.      Brak wpływu na zdolność kredytową

Olbrzymią zaletą leasingu jest to, że nie wpływa on w żaden sposób na zdolność kredytową. Nie jest on bowiem rozpatrywany jako kredyt, ma więcej wspólnego z wynajmem, gdyż pojazd nie jest własnością leasingobiorcy. Staje się nią dopiero po zakończeniu umowy na określonych warunkach (przez wykup lub przy ostatniej racie). Co ciekawe, z tego samego powodu pojazdu nie może także zająć komornik.

Na czym polega leasing używanego samochodu?

Leasing nie ogranicza się do pojazdów fabrycznie nowych. Coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw wybiera tańszą opcję, jaką jest podpisanie umowy na samochód poleasingowy. Niższa rata ma jest spowodowana mniejszą wartością pojazdu. W jest on reprezentacyjny oraz funkcjonalny i wygodny, gdyż ma za sobą tylko jednego właściciela leasingowego, który zdecydował się nie zatrzymywać pojazdu i wziąć nowy.

Popularność leasingu w Polsce

Na przestrzeni ostatnich lat leasing w Polsce rozpowszechnił się. Przedsiębiorcy dostrzegają jego liczne zalety, a także przejrzyste i bezpieczne umowy, a w związku z tym chętnie decydują się na ten sposób pozyskiwania samochodów. Według danych GUS z 2019 roku „Informacja o leasingu w badaniach Głównego Urzędu Statystycznego”[1] w 2017 roku wartość brutto środków trwałych przekazanych do odpłatnego używania na mocy umowy o leasing finansowy wynosiła w milionach złotych aż 41 525,5. Dla porównania, w roku 2016 było to 30 069,4. Najnowsze dane GUS, opublikowane w czerwcu tego roku[2], pokazują, iż wartość ta w 2020 była znacznie wyższa – 50 191. Rosnąca popularność leasingu udowadnia, iż leasing jest korzystnym rozwiązaniem, dlatego warto zainteresować się tym, na czym polega leasing samochodu w różnych wariantach. Dzięki temu można dopasować go do oczekiwań oraz możliwości finansowych danego przedsiębiorstwa.

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-finansowe/informacja-o-leasingu-w-badaniach-glownego-urzedu-statystycznego,20,1.html

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-finansowe/dzialalnosc-przedsiebiorstw-leasingowych-w-2020-roku,3,14.html