Oprocentowanie leasingu

Umowa leasingowa to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują nowego auta czy profesjonalnego sprzętu do nowopowstałej firmy. Taki wydatek może być bowiem zbyt dużym obciążeniem finansowym, a leasing umożliwia korzystanie ze środków stałych praktycznie od razu. Zawarcie umowy leasingowej wiąże się jednak z kosztami. Ile kosztuje leasing? Całościowa opłata zależna jest od wielu różnych czynników. 

Koszty leasingu

Zawarcie umowy leasingowej to dość skomplikowany proces. Zainteresowany takim rozwiązaniem powinien przede wszystkim wybrać sprawdzoną firmę, która będzie w stanie zaproponować mu korzystne warunki współpracy. Pozytywne rozpatrzenie wniosku o leasing zależy głównie od zdolności kredytowej klienta, a także wkładu własnego, który jest w stanie uiścić podpisując umowę. Do tego, by leasing mógł w ogóle być brany pod uwagę, niezbędne są także rozmaite dokumenty – między innymi sprawozdań finansowych bądź też zgody na weryfikację w dostępnych bazach bankowych. Nieprzedłożenie któregoś z wymaganych materiałów może skutkować odrzuceniem wniosku. 

Koszty leasingu wynikają głównie z tytułu ustalonych z leasingodawcą rat. Do tego dochodzą również koszty dodatkowe, takie jak wydatki podatkowe, koszty wynajmu oraz ewentualne wynagrodzenie dla brokera leasingowego. Zatrudnienie takiego specjalisty z pewnością będzie bardzo pomocne i sprawi, że klient decydujący się na umowę leasingową, otrzyma jedynie najlepszą z możliwych ofertę. Zatrudnienie brokera to niewielki koszt, a rozwiązanie takie gwarantuje wynegocjowanie korzystnych warunków i pozytywne zakończenie całego procesu.

Co wpływa na wysokość raty w leasingu?

Wysokość raty, jaką leasingobiorca będzie musiał uiszczać, zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim istotny jest fakt, czy klient zamierza wykupić po upływie umowy leasingowany przedmiot – na przykład samochód. Równie istotny jest rodzaj wybranego przez klienta leasingu:

  • operacyjny – w tym przypadku warto wybrać opcję podatkową, w której do każdej raty doliczany jest podatek VAT;
  • finansowy – w tej opcji niezbędny podatek VAT jest w całości płatny przy pierwszej racie.

Wszystkie koszty leasingu – w tym właśnie rat – zależy będą od rodzaju umowy leasingowej. Warto jeszcze dodać, że na wysokość raty w takiej umowie, wpływa również wartość wykupu samochodu bądź środka stałego, wysokość wkładu własnego, który uiszcza na początku leasingobiorca, a także długość trwania podpisywanej umowy. Niezwykle istotną kwestią, która również ma ogromny wpływ na wysokość raty, jest stopa procentowa, w jakiej klient otrzymuje leasing.

Jakie jest oprocentowanie leasingu?

Oprocentowanie leasingu wyliczane jest na podstawie wszystkich informacji, jakie leasingobiorca dostarczy do firmy, w której zamierza podpisać umowę. Warto od razu dodać, że stopa procentowa jest wartością niezależną – sam leasingodawca nie ma wpływu na jej wysokość, gdyż jest ona składową różnych czynników, między innymi wartości przedmiotu leasingu, a także sytuacji finansowej leasingobiorcy. Na podstawie zgromadzonych przez bank bądź towarzystwo leasingowe dokumentów, dokonuje się oceny ryzyka złożonego przez klienta wniosku. 

Najniższe oprocentowanie leasingu przysługuje osobom, które decydują się na leasing nowego samochodu. Stopa procentowa wynosi wówczas od dwóch do trzech procent w skali roku. Maszyny produkcyjne bądź używane samochody osobowe posiadają oprocentowanie do czterech procent, a używane maszyny produkcyjne do sześciu procent w skali roku. Najwyższe oprocentowanie dotyczy drobnych urządzeń leasingowych – wówczas stopa może wynosić do dwunastu procent. 

Jak sprawdzić całkowity koszt leasingu?

Zainteresowani wzięciem w leasing samochodu bądź różnego rodzaju maszyn, mogą w łatwy – a przede wszystkim całkowicie bezpłatny sposób, obliczyć ewentualne koszty takiego zobowiązania. Wystarczy udać się na stronę leasing123.pl, gdzie zamieszczony został profesjonalny kalkulator leasingowy. Wystarczy wprowadzić w odpowiednie miejsca niezbędne informacje – takie, jak wysokość raty czy kwota wkładu własnego, by móc otrzymać szczegółowy koszt takiej transakcji wraz z uwzględnieniem oprocentowania leasingu. System ten bierze pod uwagę jedynie sprawdzone instytucje oraz towarzystwa leasingowe, zatem skorzystanie z takiej oferty jest w pełni bezpieczne. Klienci mogą również zostawić tam dane kontaktowe – konsultanci omawianej firmy skontaktują się z zainteresowanym, by przedstawić mu wszystkie warunki takiego zobowiązania. Korzystanie z usług specjalistów z tej dziedziny gwarantuje szybkie załatwienie niezbędnych do leasingu formalności.