Leasing samochodowy

Wśród form finansowania samochodów w działalności gospodarczej, coraz większe uznanie zyskuje leasing! Przedsiębiorcy chętnie dowiadują się, na czym ta forma finansowania polega, jakie wynikają z niej zalety i z jakimi wiąże się to kosztami. Leasing szczególnie doceniany jest w firmach, gdzie auta użytkowane są naprawdę często i firmy szukają możliwości częstej wymiany floty, przy niskich kosztach.

Dlaczego właśnie leasing?

Oczywiście, zanim ktoś w ogóle zacznie myśleć o tym, by skorzystać z leasingu, powinien uświadomić sobie, jak wiele zalet niesie za sobą to rozwiązanie, by nigdy nie żałować swojej decyzji. Wpis ten powstaje przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy mogą korzystać z wielu udogodnień tej formy finansowania, dlatego też właśnie zostanie przyjęta perspektywa firmy.

Do zalet takiego rozwiązania przede wszystkim można zaliczyć:

  • Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania – czyli to jest właśnie coś, co interesuje sporą liczbę przedsiębiorców. Jeśli ktoś skorzysta z tej formy finansowania, to zyskuje podwójnie, ponieważ po pierwsze, ma nowy samochód marzeń, który jest do jego dyspozycji w ekspresowym tempie, a poza tym może generować koszty podatkowe w firmie, dzięki czemu zapłaci ostatecznie niższy podatek dochodowy.
  • Szybka analiza i decyzja – w przypadku tej formy finansowania, firmy leasingowe również muszą przeprowadzić stosowną analizę przedsiębiorstwa, a w szczególności jego wyników finansowych i zdolności do spłaty zobowiązania. Jednak w porównaniu do innych form finansowania, w tym przypadku wymogi formalne stawiane przez leasingodawcę są na maksymalnie niskim poziomie, by cały proces odbył się bez zbędnych opóźnień. Tak naprawdę, od złożenia wniosku, do decyzji może minąć nawet kilka godzin, czasem kilka dni. Wszystko zależy od miejsca, w którym przedsiębiorca złoży wniosek.
  • Duże możliwości negocjacji – zaciągając zobowiązanie w postaci leasingu, klient zawsze może spróbować wynegocjować lepsze warunki cenowe, a także dogodne rozłożenie leasingu na raty kapitałowo-odsetkowe, w tym zawnioskować o okres karencji. Każda firma różni się od siebie, choćby sezonowością. Jeśli ktoś pracuje w branży hotelarskiej i ma swoją firmę nad morzem, to oczywiście większość przychodów generuje w sezonie letnim. Dlatego też właśnie może wraz z doradcą ustawić harmonogram w taki sposób, by największe obciążenie występowało w tym okresie. Wszystko zależy tylko od chęci i nawiązania odpowiedniej relacji.
  • Auto marzeń czeka – choć są firmy leasingowe, które specjalizują się w finansowaniu konkretnych marek samochodowych, to jednak na rynku istnieją również takie, które umożliwiają przedsiębiorcy wskazanie nawet konkretnego samochodu, a następnie finansują go przedsiębiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient ma bardzo dużą swobodę w doborze auta do swoich potrzeb.

To tylko część zalet, jakie płyną z korzystania z tej formy finansowania aut. Kilka z nich poznasz jeszcze poniżej, ale najwięcej informacji uzyskasz, kontaktując się z doradcą przez formularz kontaktowy.\

Różnice między leasingiem a kredytem

Nabywając auto do firmy, najczęstszym dylematem jest właśnie to, czy ma być ono sfinansowane kredytem, czy też leasingiem. Jak już zostało wspomniane, coraz więcej firm wybiera leasing i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na ten trend. Kredyt wiąże się z tym, że auto trzeba nabyć na firmę, w koszty można uznać jedynie odsetki od kredytu, a sam koszt całkowity takiego zobowiązania jest o wiele wyższy (prowizja, opłaty administracyjne, ewentualne koszty windykacyjne). Dodatkowo, gdy auto już się zamortyzuje i będzie czas na nowe, trzeba męczyć się z próbą sprzedaży pojazdu. W przypadku leasingu, gdy to leasingodawca jest właścicielem, nie ma takich problemów. Firma po prostu odstawia auto do leasingodawcy i jeśli tylko chce, to podpisuje nową umowę i znów bierze świeże auto.

Leasing operacyjny a finansowy od strony księgowej

Negocjując warunki leasingu, jego forma zostanie dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy. Różnice między tymi formami leasingu nie są znaczne, jednak warto poznać choćby te, które wpływają na koszty w działalności gospodarczej. W leasingu operacyjnym to firma leasingowa posiada auto w środkach trwałych i ma go możliwość amortyzować, dlatego kosztem będzie cała rata leasingowa. Natomiast w leasingu finansowym, to leasingobiorca amortyzuje samochód, a odsetki zalicza do kosztów jako osobną pozycję. Po co warto to wiedzieć? Choćby aby odpowiednio według własnych potrzeb dopasować harmonogram spłaty.

Chcesz wziąć auto w leasing? Skontaktuj się z doradcą przez formularz kontaktowy

Temat leasingu i możliwości jego wykorzystania, a także warianty, które czekają na przedsiębiorcę, wymagają nieco dłuższej rozmowy. Dlatego, jeśli tylko jako przedsiębiorca, chciałbyś skorzystać z tej formy finansowania, to zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą za pomocą formularza kontaktowego! W ten sposób uzyskasz wszystkie informacje, jakich oczekujesz i zobaczysz, że leasing to świetne rozwiązanie!