Leasing na samochód używany 2021

Leasing wybierany jest najczęściej podczas nabywania nowych samochodów. Leasing samochodów używanych jest natomiast czymś, co wymusza na firmach leasingowych rynek – choć istnieją również takie firmy, które mocno wyspecjalizowały się w finansowaniu pojazdów z drugiej ręki. Nie zmienia to jednak faktu, że im nowszy jest samochód, tym łatwiej oraz na lepszych warunkach będzie można go sfinansować za pomocą leasingu. Jak wziąć leasing na używany samochód?

Zdecydowana większość firm leasingowych finansuje auta 3-4 letnie, kilka kolejnych dodatkowo również 4-6 letnie, a leasing samochodu starszego niż 6 lat jest już mocno ograniczony.

Jaki obowiązuje maksymalny okres leasingu samochodów używanych?

To, na jaki okres podpiszemy umowę, zależy od wieku pojazdu. Główną zasadą jest to, że jego łączny wiek oraz okres leasingu nie powinny łącznie przekraczać 8 lat. Jest to jednak ogólna i najczęściej spotykana zasada. Na rynku znajdziemy jednak także kilku leasingodawców, u których łączny wiek oraz okres leasingu auta nie może przekroczyć 10 lat, a czasem nawet więcej. W celu zweryfikowania, czy samochód, który sobie wybrałeś jest zdolny do leasingu, polecamy wypełnić formularz kontaktowy oraz skontaktować się z ekspertem leasing123.pl.

Wpłata wstępna, czyli czynsz inicjalny

Jeżeli chodzi o maksymalną wpłatę wstępną, jest to z reguły 45%. W przypadku wpłaty minimalnej, będzie ona natomiast uzależniona od wielu czynników, np.:

  • procedur oraz polityki obowiązujących w danej firmie leasingowej,
  • wieku samochodu leasingu,
  • dostawcy (źródła podchodzenia) samochodu leasingu.

Z reguły, biorąc w leasing samochód z drugiej ręki, stosowana jest wpłata własna na poziomie 10-15%, ale zależy to od wyżej wymienionych czynników.

Dostawca samochodu używanego

W tym przypadku, wszystko również zależy od firmy. Istnieją bowiem firmy leasingowe, które leasingują samochody używane wyłącznie, jeśli sprzedaje je dostawca najwyższego zaufania, czyli autoryzowany dealer, a są również takie, które dopuszczają zakup od importerów samochodów, komisów, a nawet indywidualnych osób oraz firm. Warto wiedzieć, że firmy leasingowe przywiązują niemałą wagę do źródła pochodzenia leasingu ze względu na to, że formalnie to one są jego właścicielem.

Faktura VAT a faktura VAT marża jako dowód zakupu

Jakiego samochodu używanego najlepiej jest poszukiwać z punktu widzenia leasingu? Oczywiście tego sprzedawanego z pełną fakturą VAT.

Leasing w przypadku, kiedy decydujemy się na fakturę VAT-marża jest również możliwy, jednak:

  • koszty finansowania z reguły są wyższe,
  • nieliczne firmy leasingowe oferują takie transakcje,
  • w przypadku leasingu operacyjnego trzeba obowiązkowo doliczyć VAT zarówno do czynszu inicjalnego, jak i każdej raty miesięcznej,
  • jeżeli chcemy skorzystać z rozwiązania zastępczego można skorzystać z pożyczki leasingowej lub leasingu finansowego.

Faktura VAT marża jest zatem rzeczą zbędną, która może prowadzić zarówno do straty pieniędzy, jak i czasu.

Leasing na samochód używany 10 letni

Praktycznie wszystkie firmy leasingowe są w stanie sfinansować zarówno nowe, jak i używane samochody. Mowa tu jednak zazwyczaj o samochodach, których wiek nie przekracza 6 lat. Pojazdy te można bowiem wyleasingować tanio oraz bez większego problemu.

Na rynku istnieje tylko kilka firm leasingowych, które są w stanie udzielić na starsze niż 8-letnie auto osobowe. Są to jednak wyłącznie leasingodawcy pozabankowi, których oferta jest znacznie droższa od finansowania bankowego. Dlaczego? 

Dzieje się tak ze względu na to, że firmy pozabankowe „żyją” wyłącznie z pieniędzy leasingowych, więc swoją ofertę muszą sprzedawać klientom znacznie drożej. Drugim powodem jest fakt, że w przypadku starych aut, wszyscy mają świadomość, że jest to niszowy produkt, który obecnie nie ma praktycznie żadnej konkurencji, więc leasing oferowany z większą marżą i tak się sprzeda.

Analizując różnicę w cenie samochodu 6-letniego oraz 10-letniego możemy zauważyć, iż za tę samą ratę można wyleasingować samochód młodszy, którego cena będzie wyższa o około 15-20%. Właśnie ze względu na to, leasing starszych aut rzadko ma ekonomiczne uzasadnienie. Co za tym idzie, lepiej jest znaleźć samochód nieco młodszy, ale również odrobinę droższy, a w rezultacie płacić mniej więcej tyle samo, co za stare auto.  

Podsumowując leasing na samochód używany

Decydując się na leasing na używany samochód należy pamiętać, że im nowszy jest pojazd, a także z im bardziej wiarygodnego źródła będzie pochodził, jego leasing będzie lepszy i tańszy. Istotną rzeczą jest, aby był on sprzedawany na podstawie faktury VAT 23%.

Należy mieć również świadomość, że im starszy jest pojazd, tym bardziej skomplikowany będzie jego proces wyleasingowania. W takich przypadkach bardzo często lepszym rozwiązaniem okazuje się być pożyczka leasingowa lub kredyt bankowy.

Zachęcamy do skorzystania z leasing123.pl., gdzie z łatwością wypełnisz formularz kontaktowy i w rezultacie skontaktujesz się z ekspertem ds. leasingu.