Jak wziąć auto w leasing? Poradnik krok po kroku

Chciałbyś wziąć samochód w leasing, ale nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Zastanawiasz się, czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie, na czym ono polega oraz od czego zacząć? Zgromadziliśmy tutaj najważniejsze pytania i odpowiedzi na nie w formie przyjaznego poradnika. 

Czym jest leasing? Jak wziąć auto w leasing?  

Leasing to w dużym uproszczeniu odpowiednia forma finansowania. Polega ona na udostępnieniu danego środka przez leasingodawcę i użyczenie go do użytku leasingobiorcy poprzez umowę. Na koniec jej trwania możliwy jest zakup przedmiotu, jednak nie jest to koniecznością.  

Znajdziemy tutaj dwa główne rodzaje leasingu, takie jak:

  • Leasing operacyjny- najczęściej stosowany, szczególnie w przypadku finansowania pojazdów.
  • Leasing finansowy- jest to forma finansowania podobna pod względem podatkowym do umowy kredytowej.

W poszukiwaniu odpowiedniego i solidnego leasingodawcy warto sprawdzić kilka ofert i zwrócić uwagę na wszystkie istotne kwestie, takie jak między innymi warunki zawarte w umowie czy ubezpieczenie. Jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie, zdecydowanie warto wybrać profesjonalną pomoc doradcy, który pomoże wytypować najkorzystniejszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jak wziąć leasing dowiesz się z dalszej części artykułu

Jak wziąć leasing krok po kroku 

W leasing najczęściej brane są właśnie samochody,  zarówno osobowe, dostawcze oraz ciężarowe. Mogą być to zarówno nowe pojazdy jak również używane, kilkuletnie. Najlepiej, aby wybrany przez nas pojazd mógł zostać sprzedany a podstawie faktury 23% VAT. Nie da się więc wziąć w leasing używanego samochodu, który sprzedawany jest przez osobę prywatną na podstawie zwykłej umowy kupna-sprzedaży. 

Procedury zawarcia umowy polegają również na podjęciu poniższych działań:

  • Sprawdzeniu wnioskującego pod względem złożonych dokumentów.
  • Sprawdzeniu dostawcy oraz środka trwałego.
  • Decyzji o przyznaniu leasingu.
  • Podpisaniu umowy. 
  • Zakup środka trwałego przez leasingodawcę i przekazanie go leasingobiorcy. 

Formalności związane z wypełnieniem wniosku 

Przebieg formalności w związku z zawarciem umowy leasingowej jest stosunkowo prosty. Po wybraniu odpowiedniej oferty konieczne jest wystąpienie o przyznanie finansowania, w formie wniosku. W przypadku prostych procedur całkowicie wystarczające będzie wysłanie wypełnionego wniosku oraz danych pojazdu. Przy tych zdecydowanie bardziej złożonych konieczne będzie dołączenie dokumentów dodatkowych, wymaganych przez leasingodawcę. Po przesłaniu go zostanie rozpatrzona Twoja historia w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów. Czasami monitorowane są wszystkie bazy a czasami tylko niektóre z nich. Są to kwestie w pełni zależne od wybranego wykonawcy. Jeśli mamy negatywne informacje w bazach finansowych to uzyskanie pozytywnej decyzji może być niemożliwe. 

Kwestie formalne związane z przekazaniem auta 

Ostatnim ważnym elementem podczas rozpatrywania wniosku będzie sprawdzenie wybranego przez leasingobiorcę dostawcy oraz wytypowanego pojazdu. Aspekt ten dotyczy w dużej mierze nieautoryzowanych podmiotów, oraz używanych samochodów. Polega ono na sprawdzeniu jego ceny rynkowej, stanu jak również w niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie wyceny u  rzeczoznawcy. Po rozpatrzeniu wniosku i jego akceptacji następuje moment podpisania umowy pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Po tym dokonywana jest, pierwsza wpłata. Po zakończeniu wszelkich procedur następuje moment zamówienia środku u dostawcy, wystawienia na niego faktury oraz przesłanie do leasingodawcy wszelkich dokumentów. Kolejnymi ostatnimi etapami jest odbiór auta. 

Jak wziąć auto w leasing? Z nami będzie to o wiele prostsze 

Wszelkie kwestie odnośnie tego, jak wziąć auto w leasing mogą być dość problematyczne szczególnie dla osób początkujących i niezaznajomionych z tematem. Dlatego też najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców, którzy pomogą uporać się z wszelkimi formalnościami w sposób naprawdę szybki i skuteczny. 

Skontaktuj się z nami i zdobądź fachową pomoc naszych specjalistów, którzy pomogą znaleźć idealną ofertę leasingu dla siebie. Kwestie te zmieniają się każdego dnia, dlatego też często ciężko jest określić i zweryfikować swoje możliwości przed ostateczną ofertą. Jeśli szukasz tylko sprawdzonych ofert, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, a my wrócimy do Ciebie z korzystnym porównaniem najlepszych ofert. Dodatkowo omówimy oraz zweryfikujemy wszystkie interesujące kwestie, dzięki czemu wszystko będzie proste i przejrzyste.